Penyghent Race Results 2013

Results

Results from various races including those that Settle Harriers organise can be be found on this page. This includes

The Settle Hills Race

Penyghent Race

Our club results can also be seen including;

Settle Loop Race

Settle Winter Handicap

Championship Standings

Settle Harriers Triathlon

 

Settle Harriers

Pos Race No. Name Club Cat Time Summit Pos
1 100 Mark Addison Helm Hill M 47:25 1
2 120 Paul Webb U/A M 47:50 3
3 45 Craig Roberts Kendal AAC MV40 48:00 2
4 38 Jack Ross Staffordshire Moorlands AC MU20 48:03 5
5 16 Mark McGoldrick Wharfedale Harriers M 48:38 11
6 101 Sam Watson Wharfedale Harriers M 48:40 7
7 102 Nicholas Charlesworth Wharfedale Harriers MV40 49:21 8
8 126 Christopher Leigh Pennine Fell Runners MV40 49:31 6
9 40 Ted Mason Wharfedale Harriers M 49:55 9
10 9 Chris Loftus Keighley & Craven AC MV40 50:39 10
11 46 Dave Kirkham Wharfedale Harriers M 50:55 13
12 18 Tom Saville Dark Peak Fell Runners MU20 51:02 37
13 52 Chris Miller Harrogate Harriers M 51:11 12
14 80 Ashley Holt Rossendale Harriers M 51:28 14
15 121 Mark Chippendale Bowland Fell Runners MV40 52:44 15
16 134 Chris Newman Wharfedale Harriers M 53:29 17
17 14 Andrew Wainwright U/A MV40 53:39 18
18 50 Jack Wright Ambleside MU20 54:12 16
19 93 Sam Haggar Wharfedale Harriers MU18 54:30 21
20 118 Mike Robinson Dark Peak Fell Runners MV40 54:52 19
21 7 Mark Taylor U/A MV40 55:03 23
22 97 Andrew Jebb Bingley Harriers M 55:15 22
23 49 Robin Stones Helm Hill M 55:26 20
24 138 Edward Evans Wharfedale Harriers MU18 55:48 26
25 6 Carl Edmonds Black Combe MU20 56:00 24
26 86 Kieran Horrigan U/A MV50 56:03 27
27 107 Jim Ryder Ilkley Harriers MV40 56:11 25
28 143 Colin Moses Wharfedale Harriers MV40 56:24 28
29 137 William Evans Northumbria Uni M 56:48 29
30 12 Mark Sennett Wharfedale Harriers M 56:54 32
31 5 Dave McGuire Hyde Park Harriers MV50 57:06 35
32 3 Paul Martin Crabtree Wharfedale Harriers MV40 57:24 33
33 36 Keith Emery Knaresborough Striders M 57:32 30
34 11 Robert Paradise Calder Valley M 57:55 43
35 83 Howard Darwin Rotherham Harriers MV40 57:58 34
36 17 James Wright U/A M 58:00 37
37 99 Shaun Addison Helm Hill MV50 58:12 38
38 60 Ben Clare Queensbury M 58:28 39
39 90 Graham Anderson Cambridge & Coleridge M 59:00 31
40 55 Martin Roberts Todmorden MV50 59:03 45
41 47 Alex Brown Helm Hill MU20 59:10 46
42 53 Stuart McKleavy March Harriers M 59:15 48
43 64 Lynne Clough Chorley Athletic & Tri LV40 59:16 40
44 129 Rodger Dent Tintwistle Flyers MV40 59:24 49
45 29 Colin Whitaker Bowland Fell Runners MV50 59:33 58
46 78 Mark Irving Bowland Fell Runners M 1:00:27 53
47 13 Andy Hogg U/A M 1:00:37 47
48 74 Sam Thomas U/A M 1:00:39 41
49 68 Gary Platt Chorley Athletic & Tri MV50 1:00:42 52
50 74 Sam Thomas U/A M 1:00:46 41
51 68 Gary Platt Chorley Athletic & Tri MV50 1:00:47 52
52 39 Andrew Farnes U/A M 1:00:49 50
53 139 Rachel Pilling Pudsey & Bramley L 1:00:59 56
54 108 Andy Hewitt Rossendale Harriers MV50 1:01:02 63
55 63 James Edwards Lancaster & Morecambe AC M 1:01:10 57
56 85 Mark Nutter Clayton le Moors MV50  1:01:16 55
57 81 Jason Craven Rossendale Harriers M 1:01:20 51
58 124 Lukas Lee Keighley & Craven AC MV40 1:01:43 36
59 136 Andrew Lee Rossendale Harriers MV40 1:01:46 62
60 109 Anthony Thornton Settle Harriers MV40 1:01:51 60
61 15 Brian Miller Harrogate Harriers MV50 1:02:15 54
62 140 Graham Pilling Kirkstall Harriers M 1:02:24 64
63 57 Martin Farrar Wharfedale Harriers MV50 1:02:47 69
64 10 Mark Rogerson Settle Harriers M 1:02:51 61
65 91 Pete Hill Pudsey & Bramley MV50 1:03:33 79
66 105 Dennis Nelson Dallam MV40 1:03:35 89
67 76 Ian Newbold Wharfedale Harriers MV40 1:03:42 65
68 62 Neil Hindle FRA MV50 1:03:44 76
69 19 Rodger Alexander Gt Bentley Running Club MV50 1:03:57 68
70 110 Simon Fag U/A M 1:04:00 59
71 54 John Egan Wharfedale Harriers MV40 1:04:07 73
72 87 Mark Taylor Clayton le Moors M 1:04:21 27
73 31 Alison Weston Ilkley Harriers LV40  1:04:27 81
74 92 David Officer Kitans Boxing Gym M 1:04:38 77
75 103 Kevin Saville Dark Peak Fell Runners MV40 1:04:41 78
76 77 Carl Bradshaw Wharfedale Harriers M 1:04:46 84
77 66 Chris Taylor Mercia MV50 1:04:52 75
78 67 Alison Eagle Ilkley Harriers LV50 1:04:57 72
79 84 Bob Hudson Saltaire Striders M 1:05:00 74
80 142 Steve Woods Pudsey & Bramley MV50 1:05:06 67
81 117 Justin Eckersley U/A MV40 1:05:29 66
82 95 Andrew Dugdale Clayton le Moors MV50 1:05:36 71
83 135 Ali Newman U/A M 1:05:38 88
84 112 John Thompson Wharfedale Harriers MV50 1:05:40 92
85 123 Mark Whitaker Todmorden Harriers MV50 1:05:57 83
86 115 Trevor Murgatroyd Calder Valley MV50 1:06:07 80
87 72 Tom Pomfrett U/A M 1:06:24 82
88 30 Peter Singleton Blackpool MV50 1:06:38 86
89 48 Becky James Helm Hill L 1:06:55 90
90 56 Kevin Wacker U/A MV50 1:07:19 96
91 65 Andrew Wood Welland Valley M40 1:07:32 85
92 37 Harry Atkinson Bingley Harriers MV60 1:07:46 101
93 28 Norman Bush Ilkley Harriers MV70 1:08:03 91
94 133 Jamie Stephenson U/A MU20 1:08:05 93
95 82 John M Orrell Blackburn Harriers MV40 1:08:06 98
96 88 Rick Moore Clayton le Moors MV50 1:08:07 100
97 98 Mark Charnley U/A MV40 1:08:13 97
98 111 Ian Smith Bolton MV60 1:08:26 99
99 20 Jill Robinson Settle Harriers LV50 1:08:40 95
100 141 Rachel Boyd Pudsey & Bramley L 1:09:25 87
101 122 Christine Whitaker Wharfedale Harriers LV50 1:09:27 94
102 42 Jon Marsh FRA MV50 1:10:06 105
103 119 Ian Goodyear Bingley Harriers MV60 1:10:32 102
104 35 Trevor Symonds FRA MV50 1:10:55 106
105 144 Toby Sydes Calder Valley MV40 1:11:02 111
106 33 Robin Nicolson Clayton le Moors MV40 1:11:10 109
107 127 Jane Mellor Pennine Fell Runners LV40 1:11:12 103
108 125 Martin Smillie FRA MV50 1:11:23 107
109 89 Peter Dugdale Clayton le Moors MV50 1:11:47 112
110 104 Paul Jackson Howgill Harriers MV40 1:11:52 104
111 24 Arthur John Warren FRA MV60 1:11:59 110
112 116 David Timmins FRA MV60 1:13:16 121
113 79 Peter S Nuttall Rossendale Harriers MV50 1:13:18 114
114 41 David Parminter Black Combe MV50 1:13.54 117
115 1 Sally Handford Keighley & Craven AC LU18 1:14.26 113
116 27 Paul Carlisle Gt Bentley Running Club MV50 1:14.34 115
117 113 Neil Taylor Wharfedale Harriers MV50 1:15.21 116
118 34 Steve Hunn Skipton AC MV50 1:15.23 122
119 106 Phil Corris Lancashire Constabulary MV50 1:15.24 119
120 4 Caren Crabtree Wharfedale Harriers L 1:15.42 120
121 25 John Agg FRA MV50 1:15.57 124
122 132 Katherine Beaumont Settle Harriers L 1:16.08 118
123 131 Graham Jameson Lancaster & Morecambe AC MV70 1:16.18 108
124 130 Camile Askins Keighley & Craven AC LV40 1:16.23 123
125 94 Nichola Horsfall Clayton le Moors LV50 1:16.59 130
126 114 Andrew Brewer U/A M 1:18.00 127
127 59 Graham Schofield Chorley Athletic & Tri MV60 1:18.01 131
128 96 Sheena Cottam Garstang LV40 1:18.06 126
129 43 Jo Francis Nichols Black Combe LV50 1:18.34 133
130 61 Linda Edmondson Wrekin Road Runners LV50 1:19.40 135
131 51 Selwyn Wright Ambleside MV50 1:20.08 136
132 44 Val Gill Black Combe LV50 1:20.20 132
133 73 Kirsty Julia Marsden U/A L 1:21.53 125
134 128 Amanda Newham Ilkley Harriers LV40 1:22.22 129
135 71 Lorna Moore U/A L 1:23.48 134
136 2 John Minton Chorley Athletic & Tri MV70 1:24.26 137
137 8 Anne Milner Wharfedale Harriers MV40 1:24.50 139
138 70 Anne Handley Wharfedale Harriers LV40 1:25.46 138
139 69 Sue Morley Ilkley Harriers LV50 1:25.51 141
140 22 Samuel Icing Gt Bentley Running Club MU18 1:32.52 140
141 23 Katie Ellis Gt Bentley Running Club L 2:11.07 144
142 26 Lex Carlisle Gt Bentley Running Club LV50 2:11.08 143
143 21 Mark Crittenden Gt Bentley Running Club MV40 2:14.38 142
144 32 David Johnson U/A M Retired 128

 

 

footerMK.jpg
mick kenyon email