Penyghent Fell Race Result

2014 results:

See the main Pen y Ghent race page for a list of previous winners.

See also results of the races in 20082009, 2010, 2011, 2012. and 2013

Horton in Ribblesdale Gala 2014
 Pen-y-Gent Fell Race
No. Name Club Cat Time
1 Craig Roberts Kendal AC MV50 50:46
2 Mark McGoldrick Wharfedale M 51:06
3 Neil Crampton Torq Performance M 52:03
4 Sean Bolland Bowland FR MV40 53:02
5 Timothy Colin Howgill Harriers MV40 53:11
6 Garry Greenhow Ambleside M 53:21
7 Chris Loftus Keighley & Craven AC MV40 53:31
8 Charlie Stead Northhumberland Fell Runners MV40 54:19
9 Jenson Helmsly Wharfedale Harriers MV40 56:28
10 Paul Crabtree Wharfedale Harriers MV40 56:57
11 Neil Holding West Pennine Runners MV50 57:50
12 Steve Webb Valley Striders MV50 58:09
13 Paul Daccus U/A MV40 58:20
14 Ian Rowbottom Harrogate Harriers MV50 58:28
15 Paul Lambert Wharfedale Harriers MV40 58:34
16 Robert Crawford Coniston FR M 58:41
17 Robert Paradise Wharfedale Harriers M 58:49
18 David Wilson Bowland MV40 59:19
19 Robert Green Achilli Ratli CC M 59:58
20 Jon Richardson Howgill Harriers M 1:00:04
21 Keith Emery Knaresborough Striders M 1:00:10
22 Robert Morris Derwent AC M 1:00:15
23 Lynne Clough Chorley LV40 1:00:29
24 Simon Tobin Southport Waterloo MV40 1:00:46
25 Andrew Barnes U/A M 1:00:50
26 Richard Joel Ilkley Harriers MV40 1:00:53
27 Steven Barber Bowland FR MV50 1:01:00
28 Will Morris Barnet & District M 1:01:28
29 Tony Thornton Settle Harriers MV40 1:01:42
30 Aly Raw Bingley Harriers LV50 1:01:58
31 Stephen Fry Harrogate Harriers MV40 1:01:59
32 Graham Moffat Howgill Harriers MV50 1:02:08
33 Daniel Hale U/A M 1:02:28
34 Martin Roberts Todmorden MV50 1:02:32
35 Joanne Kent  Barnet & District MV40 1:02:52
36 Mark Nutter Clayton Le Moors MV50 1:02:59
37 Clare Pearson Wharfedale Harriers L 1:03:05
38 Kirsty Hall Wharfedale Harriers LV40 1:03:07
39 James March Barnet & District MV40 1:03:08
40 Matt Davis Howgill Harriers M 1:03:09
41 Dennis Nelson Dallam MV50 1:03:28
42 Lucy Neadham Holmfirth L 1:03:35
43 Andy Cotton U/A MV40 1:03:56
44 Paul Dennison Baildon Runners MV50 1:04:02
45 Richard Lowther Barlick M 1:04:12
46 David Copping Keighley & Craven AC MV40 1:04:14
47 Richard Briscoe Clayton Le Moors M 1:04:16
48 Nick Andralots Harrogate Harriers MV50 1:04:44
49 Andrew Lee Rossendale Harriers MV40 1:05:47
50 Jack Pearson U/A M 1:06:04
51 Allan Yooman Rossendale Harriers MV50 1:06:14
52 Mark Whittaker U/A MV40 1:07:17
53 William Lowe Rossendale Harriers MV50 1:07:20
54 Justin Eckersley Settle Harriers MV40 1:08:37
55 Karen Murphy Barnet & District LV40 1:08:42
56 Julian Donnelly U/A MV50 1:08:48
57 Neil Hindale FRA MV50 1:08:49
58 Hester Cox Thirsk & Sowerby LV40 1:08:58
59 Brian Davey Southport Waterloo MV50 1:09:02
60 Emma Wood Howgill Harriers LV40 1:09:03
61 John Thompson Wharfedale Harriers MV50 1:09:14
62 Robert Asquith U/A MV50 1:09:37
63 Matt Hannam U/A MV40 1:10:20
64 Gerald Paxford FRA MV50 1:10:33
65 Magnus Ross U/A M 1:10:49
66 Philip Montgomery U/A M 1:10:50
67 Mark Taylor Clayton Le Moors M 1:11:36
68 Ronald Hummelink Lonsdale Fell Runners M 1:11:43
69 Mark Charnley U/A MV40 1:12:23
70 Geoff Ward Northern Pennine Club MV40 1:12:30
71 Tim Palmer Helsby MV40 1:12:44
72 Peter Nuttal Rossendale Harriers MV50 1:13:07
73 Tony Shepherd U/A MV40 1:13:12
74 Ian Ringrose Wharfedale Harriers MV40 1:13:14
75 Helen Real Loughton AC L 1:13:21
76 Graham Schofield Chorley MV60 1:13:51
77 Andre Dugdale Clayton Le Moors MV50 1:14:16
78 Alun Jones Barnet & District MV40 1:14:20
79 Mark Birbeck Horwich MV40 1:14:28
80 Richard Simpson U/A MV50 1:14:42
81 Elliott Lorimer Bowland FR M 1:15:06
82 Stephen Ross FRA MV50 1:15:26
83 Michael Rees Pudsey + Bramley MV50 1:16:42
84 Steven Andrews Barnsley Harriers LV40 1:16:51
85 John Lee Saddleworth Runners MV50 1:17:26
86 Jane Haworth Rossendale Harriers LV50 1:18:17
87 Peter Dugdale Clayton Le Moors MV50 1:18:27
88 Peter Fleming U/A MV50 1:18:39
89 Andew Biddle West Pennine Runners MV60 1:18:47
90 Wayne Codman U/A M 1:19:52
91 Hannah Shendan Barnet & District L 1:20:14
92 David Sheriman Barnet & District MV50 1:20:15
93 Michael Leddy U/A MV50 1:20:20
94 Thomas Irwin Ochil Hill Runners M   1:20:22
95 Steve Milner Wharfedale Harriers MV50 1:20:54
96 Anne Milner Wharfedale Harriers LV40 1:20:55
97 Steve Hunn Skipton AC MV50 1:21:03
98 Paul Bromley U/A MV50 1:21:50
99 Philippa Horton Barnet & District L 1:24:34
100 Sue Roberts Todmorden LV50 1:24:36
101 Cathrine Perry Barnet & District L 1:24:41
102 Phil Curris Lancs Constabulary MV60 1:27:42
103 Caren Crabtree Wharfedale Harriers L 1:28:54
104 David Richards Formula One 0 1:28:59
105 Stephen Tindall Wharfedale Harriers MV50 1:35:03
106 Julie Laverock Salford Harriers LV40 1:35:57