Ingleborough and Whernside from Great Knoutberry
     www.settleharriers.org :: home > results > pen y ghent race
HomeScheduleGalleryLinks


Results - Pen y Ghent Race



2011 results:

See the main Pen y Ghent race page for a list of previous winners.

See also results of the races in 20082009 and 2010.

Pos.

Name

Club

Cat

Time

1 Craig Roberts Kendal MV40 50:01
2 Dave Neill Staffs MV50 50:26
3 Ted Mason Wharfedale M 50:40
4 Alastair Murray Horwich M 50:56
5 Will Neill Staffs M 51:06
6 Matthew John Abbey Runners M 51:15
7 Mark McGoldrick Wharfedale M 51:40
8 Thomas Edwards Dark Peak M 51:49
9 Gary Greenhow Unattached M 51:52
10 Matthew Hayes East Hull Harriers M 52:01
11 Andy Brown Bingley Harriers M 52:27
12 Steve Oldfield Calder Valley MV50 52:51
13 Steve Frazer Unattached MV40 52:57
14 Lizzie Adams Hallam Striders F 52:58
15 Phil Livermore Abbey Runners M 53:58
16 Harry Dalby Unattached M 54:33
17 Shane Green Pudsey and Bramley AC MV40 57:34
18 Jim Ryder Ilkley Harriers MV40 57:51
19 Chris Alder York Acorn M 58:25
20 Lucas Wootton Unattached M 58:30
21 John Murfin Settle Harriers MV40 58:30
22 Paul Figg Unattached MV40 58:58
23 Keith Geldert Unattached MV40 58:58
24 Skip Donahue Spenborough MV40 58:59
25 Neil Holding West Pennine Runners MV50 59:52
26 Don Rigby Erme Valley Harriers M 01:00:22
27 Nigel Wood Unattached M 01:00:27
28 Richard Crossland Calder Valley MV50 01:00:37
29 Steve Carr Unattached MV50 01:00:45
30 Roy Lilley East Hull Harriers MV40 01:00:48
31 Domonic Carr Clayton Le Moors M 01:00:57
32 Andrew Lee Rossendale MV40 01:01:15
33 Adrian Walker Royal Navy AC MV40 01:01:24
34 Adrian Kennedy Fellandale M 01:01:27
35 Samuel Dalby FRA M 01:01:34
36 A Wood Wharfedale M 01:01:45
37 Gary Forrester East Hull Harriers MV40 01:02:05
38 Caroline Lambert Wetherby F 01:02:29
39 David Griffin Manx Fell Runners MV40 01:03:03
40 Mark Taylor Clayton Le Moors M 01:03:03
41 Mark Pendlebury Clayton Le Moors MV40 01:03:13
42 Martin Farrar Skyrac MV40 01:03:15
43 Karl Stephenson East Hull Harriers MV40 01:03:19
44 Brian Stallwood Unattached MV50 01:03:31
45 Roy Ruddle Ilkley Harriers MV40 01:03:42
46 Martin Gabriel Ripon Runners MV50 01:04:09
47 Tim Brooks Calder Valley MV40 01:04:15
48 Peter Thompson Clayton Le Moors MV50 01:04:16
49 Peter Singleton Blackpool MV50 01:04:19
50 Trudi Entwistle Unattached LV40 01:04:22
51 Adrian Baker Manx Fell Runners MV50 01:04:43
52 Marc Peart Unattached M 01:05:03
53 Sam Griffiths Strathearn Harriers M 01:05:28
54 Hester Cox Thirsk and Sowerby LV40 01:06:28
55 Joseph Kirkup East Hull Harriers M 01:06:34
56 John Rogerson Red Rose MV50 01:06:34
57 David Naylor Clayton Le Moors MV50 01:06:35
58 James Dalgleish Unattached M 01:06:56
59 Andy Holden Wharfedale MV40 01:07:24
60 Paul Jackson Howgill Harriers M 01:07:25
61 Simon Witcher Unattached M 01:07:38
62 Michael Bray Lincoln and District MV40 01:07:51
63 Peter Dugdale Clayton Le Moors MV50 01:08:02
64 Mark Keane Unatttached MV40 01:08:07
65 Justin Eckersley Unattached M 01:08:12
66 John M Orrell Blackburn Harriers MV40 01:08:12
67 Jimmy Oldfield Calder Valley MV40 01:08:17
68 Toby Harling Border Harriers M 01:08:20
69 Tony Maycraft Loughton AC MV50 01:08:21
70 Andrew Dugdale Clayton Le Moors MV40 01:08:34
71 George Scott Pennine Fell Runners MV60 01:08:42
72 Michael Keavney Unattached MV40 01:08:43
73 Helen Real Loughton AC F 01:08:43
74 Dave Reynier Unattached M 01:09:07
75 David Parminter Black Combe MV50 01:09:26
76 Graham Wilkinson East Hull Harriers MV50 01:09:39
77 Leanne Callaghan Unattached F 01:09:50
78 John Thompson Wharfedale MV50 01:10:08
79 Jim Fisher Howgill Harriers MV50 01:10:20
80 Bev Thompson Clayton Le Moors LV40 01:10:31
81 David Andorson East Hull Harriers MV40 01:10:45
82 Gerald Paxford FRA MV40 01:10:49
83 Kelly Stallwood Unattached F 01:11:03
84 Ian Smith Bolton MV50 01:11:16
85 Sheena Cottham Garstang LV40 01:11:31
86 John Hyde Red Rose MV50 01:11:41
87 Sarah Edwards Abbey Runners F 01:12:06
88 Mark Charnley Unattached M 01:12:07
89 Lynn Whittaker Wharfedale LV40 01:12:19
90 Mike Burnham Unattached M 01:12:27
91 Trevor Murgatroyd Calder Valley MV40 01:12:27
92 Rob Francis Salford Harriers MV40 01:12:27
93 Andrew Burnham Unattached MV40 01:12:30
94 Stephen Hunn Skipton AC MV50 01:13:01
95 Caroline Harding Pudsey and Bramley AC M 01:14:15
96 Robin Gray Unattached MV40 01:14:38
97 David Hill Skyrac MV60 01:15:12
98 Stewart Johnson Helm Hill Runners MV60 01:15:18
99 John Laurie Wharfedale MV40 01:15:23
100 Andrew Biddle West Pennine Runners MV50 01:16:29
101 Nick Daly FRA MV50 01:16:36
102 Christine Addison Fellandale LV40 01:16:54
103 Neil Dyson Ochil Hill Runners MV60 01:17:20
104 Sue Morley Ilkley Harriers LV50 01:17:31
105 Paul Nipress East Hull Harriers MV50 01:17:53
106 Steve Batley Skyrac MV60 01:18:19
107 Victoria Lepper Helm Hill Runners M 01:18:55
108 Stuart McDonald Unattached M 01:19:33
109 Mark Sammon Lostock AC M 01:20:23
110 Steve Burrow Unattached MV50 01:21:37
111 James Webb Wharfedale MV50 01:21:54
112 Alan Bennett Unattached M 01:24:23
113 Nichola Horsfall Clayton Le Moors LV50 01:25:11
114 Briget Doherty Unattached LV40 01:25:53
115 Don Buffham Otley AC MV50 01:26:04
116 John T Francis Clayton Le Moors MV60 01:28:58
117 Sharon Newbold Wharfedale LV40 01:36:54
118 Caren Crabtree Wharfedale F 01:36:54
119 Paul Milnes Unattached MV40 01:40:33
  Kathenne Beaumont Settle Harriers F RTD