CHAMPIONSHIP FORMAT

Set out below is the structure and scoring system for this year’s championship.  It is different to previous years but is an attempt to improve the championship and secure the three main reasons why the club organises the event.

 

  • To identify the strongest runners in the club over a series of races.
  • To provide a vehicle for members to mix socially.
  • To encourage participation in races and so make use of all that dedicated training.


Races 2024 by Category

Short Medium Long

Giggleswick KWL  January 14th

Mike Wynne Memorial Race, Club Handicap  January 6th Heptonstall  March 24th

Pendle  April 6th

High Cup Nick  February 24th 3 Peaks  April 27th

Sedbergh – Helm Hill  May 12th

Austwick Amble May 27th

Lowther Trail  August 11th

Buckden Pike  June 15th

Tebay June  26th Yorkshireman off-road Full or Half Marathon  September 8th
Halton Gill Sports Gala Fell Race August 25th Kentmere Horseshoe  July 21st
Great Whernside September 21st Wadsworth Half Trog

 

Arnside Knott November 17th (TBC)

 

Open Race

Members can use one race of their own choice as one of their championship counters, where at least 4 members complete that race. You must still complete one S, M & Long race from the list above to complete the championship. Scoring will be on the same basis as the rest of the championship.  Inclusion of a particular race by one member does not require the other members racing on that day to do likewise.  The ‘open’ race does not have to be identified ahead of time, but once the Open race option has been used, it will remain as the counter for that individual.

Marshalling at club races

To qualify for the championship ranking club members must volunteer to marshal at one of the club organised races in addition to competing in the selected championship races.

Prizes

  • Prizes will be given for the first 3 male/female and in age categories where this is appropriate
  • Those completing 5 races or more will receive a prize.
  • There will be a participation prize for the person completing most races; this will include marshalling at club races.

Why are the races organised by the club not included in the championship?

Marshalling at a club race is vital for those races to go ahead, but prevents racing in them; it penalises volunteers.  Placing these races in the championship puts people in a dilemma; support club events, so they can go ahead, or race and support the championship and their own performance in it. Removing these races from the championship, whilst also making participation as a volunteer in at least one event as a condition of scoring in the championship, seems a fair balance.

Structure and Scoring

  • To qualify for the Championship, members must help out in at least one of the races organised by the club: Handicap, PYG, Settle Hills, Ingleborough, or assist in the running of the club in some other way. (This includes coaching/assisting in coaching sessions, organising club social runs and events, committee membership).
  • Runners must complete four races from at least two categories (S, M, L) and at least one of these must be a Medium length. If you only race in two categories, you must complete at least two Medium races.
  • All four races can be named Championship races but if you like you can use an ‘open’ category race as your fourth counter.
  • An open category race can be any race where at least four Settle Harriers have finished the event. Inclusion of a particular race by one member does not require the other members racing on that day to do likewise.  The ‘open’ race does not have to be identified ahead of time.
  • Scores will be calculated as a percentage of the fastest know time for the event – calculated separately for males and females.

Scoring System

The system is based on each runner’s time relative to the fastest know time for the race in their gender category.

The benefit of this percentage based scoring system is that members will consistently score a similar number of points in each race.  This gives a more accurate representation of relative abilities across the year if everyone completes the championship.  There will be recognition of participation, but not through points, contributing to the running championship.

How does the percentage points system work?

  • Take each person’s time and divide by the fastest known time (male and female separately).
  • This means converting the two times into seconds to be able to do the division.
  • Then you divide 1 by this number and then multiply by 100 to get the person’s score.
  • This is a system used for the Lakeland Classics Trophy, orienteering events and quite a few other clubs. The examples below illustrate the method, but calculations will all be completed by the co-ordinator and shared on a regular basis.

Some examples…

Example 1
A person running a new record for the race!
Their time divided by the fastest known time is obviously 1.
1 divided by 1 multiplied by 100 gives 100 points, so anyone actually setting a new record scores 100 points.

Example 2
A person takes twice as long as the FKT.
Their time divided by the FKT is 2.
1 divided by 2 multiplied by 100 gives 50 points.

Example 3
A person takes half as long again as the FKT.
Their time divided by the FKT is 1.5.
1 divided by 1.5 multiplied by 100 is 66.667 points.

Prizes

  • Prizes will be awarded for the three women and three men with the highest scores who fully qualify for the championship according to the rules above
  • Prizes will be awarded to the first V50 and V60 woman and man (based on age on 1 Jan 2024). Individuals may only win one prize.
  • Runners completing five or more races will receive a prize.
  • There will be a prize for the runner with the greatest number of races plus ‘ticks’ for marshalling and other volunteer activities.

CURRENT STANDINGS

To see the detailed breakdown, click on the link below which will open in a Google spreadsheet.

Settle Harriers Championship 2023

Here’s an image of the table…but it may not be completely up-to-date. Use the link above to check the latest data!

CHAMPIONSHIP RACES 2024 SCHEDULE

The schedule of races is below. Good luck to all those taking part in 2024!

No Day Date Race Name Distance
& Climb
Cat Further Information
 1 Sat
January 6th Mike Wynne Memorial Race
Club Handicap
12 km – 6.9 miles
250 m – 800 ft
 BM  Chris Beesley
2 Sun January 14th Giggleswick KWL
7.6 km – 4.7 miles
271 m – 889 ft
BS KWL Helmhill
 3 Sat February 24th
High Cup Nick 15 km – 9.3 miles
460 m – 1509 ft
BM Dufton Village Hall
4 Sun March 24th Heptonstall 24.8 km – 15.4 miles
966 m – 3169 ft
BL Heptonstall Fell Race
5 Sat April 6th Pendle 7.3 km – 4.5 miles
457 m – 1499 ft
 AS Clayton-le-Moors Harriers
6 Sat April 27th 69th Three Peaks Race 37.4 km – 23.2 miles
1608 m – 5276 ft
AL The Three Peaks
7 Sat May 12th Sedbergh – Helm Hill 23 km – 14.3 miles
2070m – 6791ft
AL Helmhill
8 Mon May 27th
Austwick Amble 13 km – 8.1 miles
365 m – 1198 ft
BM

Austwick Website

9
Sat
June 15th Buckden Pike 6 km – 3.7 miles
486 m – 1594 ft
AS
Barlick Fell Runners
 10 Wed
June 26th
Tebay
13 km – 8.1 miles
914 m – 2999 ft
 AM Helmhill
12 Sun July 21st Kentmere Horseshoe 36 km – 22.4 miles
2200 m – 7218 ft
AM Pete Bland Sports
13 Sun August 11th
Lowther Trail 21 km – 13 miles
430 m – 1411 ft
AS Lowther Lakeland Fell & Trail Race
14 Sun August 25th Halton Gill Sports Gala Fell Race 2.2 km – 1.4 miles
220 m – 722 ft
AS Halton Gill Sports Gala Fell Race
15 Sun September 8th Yorkshireman off-road Full or Half marathon
(both are classed as Long races)
Full: 42.1 km – 26.2 miles
1000 m – 3281 ft
Half: 24 km – 14.9 miles
650 m – 2133 ft
BL Keighley & Craven AC
 16  Sat September 21st Great Whernside 6.5 km – 4 miles
475 m – 1558 ft
AS
Wharfedale Harriers
17 Sun November 10th
Wadsworth Half Trog  6.5 km – 4 miles
475 m – 1558 ft
BM Bowland Fell Runners
18 Sun November 17th (TBC)
Arnside Knott 9.7 km – 6 miles
333 m – 1093 ft
BS Arnside Knot

Club Championships Archive

The final postions of the Club Championships over the years can be find in the archives are below. If you have any results from previous years, then please email them through to the Website Administator.

FINAL STANDINGS 2022

Men

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 Richard Timms 14 248
2 Mike Benson 9 120
3 John Osborne 7 118
4 Pete Ellwood 8 95
5 Matt Fretwell 4 87
6 Martin Dearden 4 82
7 Joe Dunn 3 50
8 Mark Charnley 5 45
9 John Eddington 4 41
10 Matthew Heponstall 2 40
11 Brian Stallwood 3 37
12 Jason Henson 2 34
13 John Garnett 2 31
14 Iain Crossley 3 30
15 James Wright 2 30
16 Matthew Holroyd 1 27
17 Ben Jones 2 27
18 Roger Laycock 2 27
19 Chris Beesley 1 25
20 Richard Hinds 2 25
21 Martin Holroyd 1 25
22 John Murfin 1 25
23 Tony Thornton 1 25
24 Andy Ward 2 22
25 Dougie Seggar Staveley 1 20
26 Andrew Hinde 2 19
27 Adrian Walker 1 17
28 Sam Allsopp 1 15
29 Zach Jennings 1 15
30 Sam Brummit 1 14
31 Pete Bagnall 1 12
32 David Sexton 2 12
33 Andy Roberts 1 11
34 Jon Sharples 1 9
35 Andy Lewis 1 8
36 Nigel Haymes 1 6
37 Chris Jewell 1 5
38 Simon Oxley 1 5
39 Ian Oakey 1 2
40 Richard Handford 1 1

Ladies

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 Carmel  Ramwell 6 117
2 Hester  Cox 5 80
3 Linsey  Barclay-Smith
4 66
4 Tess Walker 4 62
5 Helen Greenep 3 57
6 Debbie Hope
3 57
7 Fiona Armer 4 52
8 Jill Gates 4 51
9 Eleri Pritchard 3 51
10 Judith Marshall 3 45
11 Oli Hawkins 3 42
12 Debbie Mahoney 2 42
13 Julia Murfin 3 36
14 Jess Bagnall 2 31
15 Rachel Brummitt 2 27
16 Jude Lane
1 25
17 Hilary Moakes 1 25
18 Wendy Webster 1 20
19 Emily Crossley 2 19
20 Catherine Speakman 1 16
21 Pam  Bagot 2 15
22 Judith Allinson 1 7

The 2021 Club Championship was abandoned due to the pandemic.

The 2020 Club Championship was abandoned due to the pandemic.

FINAL STANDINGS 2019

Ladies

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 Kirsten Angus 8 137
2 Jill Gates 9 124
3 Carol Evans 5 105
4 Deborah Mahoney 5 94
5 Rachel Avison-Fell 5 94
6 Jill Eccleston 5 73
7 Helen Greenep 3 52
8 Pam Bagot 3 51
9 Carmel Ramwell 3 45
10 Jess Bagnall 3 43
11 Ruth Maxwell 3 43
12 Julia Hargreaves 3 36
13 Emily Crossley 3 34
14 Simone Rigby 2 26
15 Annie Carrington 2 20
16 Hester Cox 1 17
17 Catherine Speakman 1 15
18 Sharon McDonald 1 15
19 Rebecca Howard 1 15
20 Judith Marshall 1 14
21 Helen Hutchison 1 10
22 Kath Davis 1 8
23 Sally Handscombe 1 7
24 Becca Humphreys 1 5
25 Hilary Moakes 1 5
26 Judith Allinson 1 4
27 Melanie Porter 1 4

Men

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 Roger Laycock 8 121
2 Simon Oxley 7 105
3 Matthew Holroyd 6 103
4 John Eddington 7 96
5 Richard Timms 6 90
6 Andy Evans 6 85
7 Sam Allsop 4 68
8 Zach Jennings 3 67
9 Mark Charnley 6 59
10 John Murfin 3 55
11 Dave Sexton 4 48
12 James Annan 3 43
13 John Osbourne 3 42
14 Brian Stallwood 2 36
15 Sam Brummitt 2 34
16 Steven Procter 2 33
17 Thomas Hare 2 31
18 Mike Benson 2 29
19 Ian Oakey 3 27
20 Jan Wulf 2 26
21 Jonathan Stubbs 3 25
22 Chris Beeseley 1 25
23 Steve Moor 1 21
24 Sebastian Seggar-Staveley 1 20
25 Pete Ellwood 3 18
26 Martin Holroyd 1 17
27 Mark Wildsmith 1 17
28 Iain Crossley 2 16
29 Andy Hinde 2 15
30 Tim Jackson 1 14
31 Chris Jewell 1 14
32 Chris Wright 2 6
33 David Alexander 1 1
34 Kevin Brown 1 1
35 Richard Handford 1 1
36 Nicholas Hutchinson 1 1

FINAL STANDINGS 2018

Men

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 John Murfin 8 130
2 Mark Wildsmith 9 121
3 Richard Timms 11 111
4 Zach Jennings 5 105
5 Andy Hinde 8 93
6 Josh Westwood 5 90
7 Andy Evans 7 79
8 John Osbourne 4 62
9 Adrian Walker 4 60
10 Mark Rogerson 3 53
11 Mark Charnley 6 52
12 John Eddington 4 52
13 Thomas Hare 2 50
14 Simon Oxley 3 43
15 Roger Laycock 3 41
16 Tim Jackson 2 41
17 Andy Lewis 2 37
18 Brian Stallwood 2 34
19 Steven Procter 2 33
20 Jonathan Stubbs 3 30
21 Adam Procter 2 29
22 Richard Handford 3 27
23 Peter Bagnall 2 24
24 Matthew Holroyd 2 24
25 Paul Lambert 1 20
26 Steve Moor 1 18
27 Sam Allsop 1 17
28 James Annan 1 17
29 Brian Kennedy 1 17
30 Sam Brummitt 1 15
31 Barry Scholes 2 14
32 Andy Mouncey 1 14
33 Lawrence Ormerod 1 12
34 Tony Thornton 1 12
35 Wayne Dunn 1 11
36 Dave Sexton 1 6
37 Chris Wright 1 4
38 Pete Ellwood 1 2
39 Nicholas Hutchinson 1 2
40 David Alexander 1 1
41 Iain Crossley 1 1
42 Tony Gill 1 1
43 Jan Wulf 1 1

Ladies

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 Carol Evans 6 130
2 Carmel Ramwell 7 119
3 Jill Gates 11 111
4 Helen Greenep 6 108
5 Kirsten Angus 3 67
6 Rachel Avison-Fell 3 57
7 Rebecca Howard 2 50
8 Hester Cox 2 44
9 Deborah Mahoney 2 37
10 Pam Bagot 1 17
11 Judith Marshall 1 17
12 Catherine Speakman 1 17
13 Honor Jeffrrey 1 15
14 Helen Hutchison 1 14
15 Jess Bagnall 1 13
16 Julia Hargreaves 1 12
17 Annie Carrington 1 11
18 Ruth Maxwell 1 10
19 Kath Davis 1 8
20 Sally Handscombe 1 7
21 Jill Eccleston 1 6
22 Becca Humphreys 1 5
23 Judith Allinson 1 4

FINAL STANDINGS 2017

Ladies

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 Carmel Ramwell 8 124
2 Jill Gates 8 106
3 Julia Hargreaves 8 104
4 Carol Evans 4 80
5 Rachel Avison-Fell 3 64
6 Helen Greenep 4 61
7 Julia Murfin 2 42
8 Ruth Maxwell 2 30
9 Rebecca Howard 1 30
10 Andrea Edmondson 1 25
11 Deborah Mahoney 2 23
12 Rachael Hill 1 20
13 Clare Wild 2 19
14 Jess Bagnall 1 17
15 Hester Cox 1 17
16 Judith Marshall 1 14
17 Angela Mills 1 13
18 Annie Carrington 1 12
19 Hilary Moakes 1 9
20 Judith Allinson 1 8
21 Helen Hutchison 1 8
22 Joanne Oakey 1 6

Men

Pos Name No Races Best 6 + Bonus Points
1 James Annan 10 117
2 Will Buckton 9 111
3 John Osbourne 5 75
4 Adrian Walker 4 73
5 Mark Wildsmith 4 73
6 Andy Hinde 6 68
7 Tim Jackson 4 64
8 Tony Thornton 4 64
9 Matthew Fretwell 3 62
10 Richard Timms 4 57
11 Roger Laycock 3 54
12 Thomas Hare 2 50
13 Paul Lambert 2 40
14 John Murfin 2 38
15 Zach Jennings 2 36
16 Mark Charnley 4 35
17 Dave Sexton 2 33
18 Mark Rogerson 2 31
19 Richard Handford 4 26
20 Brian Kennedy 2 26
21 Barry Scholes 3 25
22 Andy Evans 2 25
23 Peter Bagnall 2 23
24 Steve Moor 2 22
25 Martin Barry 2 21
26 Simon Oxley 2 21
27 David Alexander 1 20
28 Fraser Davies 1 20
29 Alex Pilkington 1 20
30 Paul Webb 1 20
31 Mark Bottomley 1 17
32 Gary Allsop 1 15
33 Sam Griffiths 1 14
34 Lee Marshall 1 14
35 Andy Mouncey 1 14
36 Richard Greenep 2 13
37 Adam Procter 1 13
38 Jan Wulf 2 12
39 Steven Procter 1 11
40 Lawrence Ormerod 1 7
41 David Wild 1 6
42 Nicholas Hutchinson 1 5
43 Brian Stallwood 1 3
44 Iain Crossley 2 2
45 Chris Beeseley 1 2
46 Matthew Holroyd 1 2
47 Sam Allsopp 1 1
48 John Eddington 1 1
49 Chris Wright 1 1